Джек Норріс, виконавчий директор

Коли ти вперше стаєш на веганський шлях, тобі може бути складно спрогнозувати, як відреагують твої друзі та родина. Озброєний(а) новими знаннями про погане ставлення до тварин у сучасній промисловості, ти скоріше за все захочеш поділитися з ними цією інформацією, щоб вони змогли приєднатися до тебе та не підтримувати страждання тварин.

Якщо тобі пощастить, серед твоєї родини та друзів будуть ті, хто підтримає твоє рішення припинити їсти тварин, деякі навіть можуть приєднатися до тебе! Але також можливо, що деякі члени твоєї родини сприймуть веганство як приниження власного способу життя, релігії або навіть спогадів про померлих членів родини, які були мисливцями або рибалками.

У цих випадках буває складно підібрати необхідні слова. Підштовхувати людей до будь-яких дій — це зазвичай найшвидший шлях викликати у них спротив, і у першу чергу це стосується членів родини. Тому багато веганів вважають за краще подавати гарний приклад своїми діями та чекати, допоки родина та друзі почнуть запитувати про переваги веганства.

Інгредієнти тваринного походження vs. Робити якнайкраще

Коли ти вперше стаєш на веганський шлях, частіше за все ти відчуваєш, ніби повинен(на) доводити своїм друзям та родині, що життя без використання продуктів тваринного походження можливе.

Важливо розуміти, що веганська етика є нещодавнім надбанням людства, і незважаючи на те, що протягом історії з’являлися люди, які виступали за добре ставлення до тварин, веганького суспільства не існувало. Через те, що людство використовувало тварин дуже довго, продукти, в які входять інгредієнти тваринного походження, оточують нас всюди. Намагання повністю виключити інгредієнти тваринного походження з твого життя може виявитися занадто складним завданням.

У цей час історії важливо не те, щоб людина жила на 100% без продуктів тваринного походження, як те, щоб робити важливі кроки, аби людство мало можливість залишити позаду експлуатацію тварин. Це сильний аргумент, щоб бути веганом на 99%, а додатковий час та емоційну енергію використовувати для того, щоб надихати інших людей ставати веганами.

Насправді прагнення дотримуватись веганства на 100% може завдати шкоди твоїй здатності в переконанні інших приєднатись до тебе, бо їм здаватиметься, що бути веганом — це занадто складно. Для того, щоб допомогти людям розпочати свій шлях до веганства, варто зазначити, що уникнення продуктів тваринного походження не повинно відбуватись за принципом “все або нічого”.

Серед практичних способів зробити це можна виділити наступні:

  • Їж очевидно веганську їжу, коли знаходишся в кафе з друзями та родиною, замість того, щоб розпитувати персонал про незначні інгредієнти.
  • Якщо хтось каже: «‎Мені точно не стати веганом, бо я б ніколи не зміг відмовитись від [встав їхній улюблений тваринний продукт]», заохочуй їх відмовитись від всієї іншої їжі тваринного походження.
  • Якщо хтось знову повертається до старих звичок, не став на них хрест: кожен день – це новий день, коли можна докласти зусиль для запобігання стражданню тварин!

Деякі прибічники веганства стверджують, що важливо доносити послідовну думку про те, що людина має моральний обов’язок перед тваринами і що за будь-яких обставин неправильно вживати продукти тваринного походження. Наш досвід свідчить, що гнучкість у цьому питанні корисніша для наближення суспільства до того дня, коли експлуатація тварин нарешті припиниться.

Згадай свій власний шлях

Іноді, коли люди стають веганами, їм буває важко зрозуміти, чому інші цього не роблять. Коли ми «відкриваємо очі» на щось на кшталт страждання тварин, часом важко згадати, що ми також колись про це не знали – ми не знали, а іноді не хотіли знати.

Згадуючи власний шлях до веганства, ми менше засуджуємо та ставимося з більшим розумінням до невеганів, і знаходимо з ними спільну мову. Ніхто не ідеальний, і якщо наша мета – зменшити страждання тварин, ми повинні проявляти терпіння, коли маємо справу з тими, кого хочемо заохотити до змін.

Стереотип про злих веганів

Вегани мають повне право гніватися за те, як людство поводиться з тваринами. Гнів та необхідність діяти терміново можуть бути сильними мотиваційними факторами, які змушують нас відстоювати права тварин. Але також важливо усвідомлювати, що невегани захочуть стати веганами лише тоді, коли асоціюватимуть це більше з щастям, ніж зі злістю. Тому коли ти знаходишся серед невеганів, найкращою стратегією може бути показувати радість та задоволення, які ти відчуваєш, роблячи світ більш співчутливим.

Соціальні мережі

Розповсюджене питання сьогодні — як часто публікувати повідомлення про проблеми тварин на Facebook та в інших соціальних мережах. Соціальні мережі — це чудовий спосіб поширювати інформацію про те, що відбувається з тваринами, але якщо ти надто часто робитимеш публікації, для твоїх друзів це може бути дискомфортним. Просто знай про цю можливість і використовуй свої пости стратегічно, щоб викликати їхній інтерес, а не пригнічення.

Коли добре бути наполегливим

Фото Лесі Чорей

Є виняток, коли краще діяти наполегливо, а не тільки бути гарним прикладом, — це якщо хтось вирішує покритикувати або зачепити тебе через те, що ти веган. Ти можеш рішуче зупинити це, висловлюючи жорстку позицію. Запропонуй такій людині спершу подивитись відео та почитати брошури, книги та статті. Є велика ймовірність, що дізнавшись, що відбувається з тваринами, людина більше не буде підіймати цю тему.

Висновки

Розуміння того, що веганство є відносно новим явищем і що дуже мало з нас народилися веганами, дає певну смиренність та сподівання, що інші зможуть розділити нашу точку зору. Ми можемо бути позитивним прикладом для наших друзів та сім’ї, водночас демонструючи доступність веганства для кожного. А якщо ти дійсно хочеш значно вплинути на інших, стань волонтером та донором у «Vegan Outreach»!